සිංහල தமிழ் English
Medium_rajapaksha-fff48b680945d8b0a2c4b4e9f72ff315

Mahinda Rajapaksa

Prime Minister - Finance, Economic and Policy Planning, Buddhasasana, Cultural Affairs, Religious Affairs, Urban Development, Water Supply, and Housing

Icon_slfreedomparty-4d010dc958944cb63951b283227ca902

Sri Lanka Freedom Party (SLFP) - UPFA, from the Kurunegala district

SUMMARY

#157

Overall Rank

#44

Party Rank

55

Times

Participated in parliament

10

Topics

Topics participated in

TOPICS PARTICIPATION

ACTIVITIES

Hansard code & date Method of contribution Topic Page number
273-14 (2019-08-23) Oral Contribution Page 33
273-7 (2019-08-06) Oral Contribution Page 34
273-6 (2019-08-01) Question by Private Notice Page 5
273-6 (2019-08-01) Oral Contribution Page 11
273-4 (2019-07-26) Adjournment Motion - Oral Contribution Page 34
273-2 (2019-07-24) Question by Private Notice Page 23
273-1 (2019-07-23) Oral Contribution Page 102
272-4 (2019-06-21) Oral Contribution Page 41
272-4 (2019-06-21) Question by Private Notice Page 29
272-1 (2019-06-18) Oral Contribution Page 108

Latest 50 activities are shown here.


Media

Biography

Personal
Date Of Birth: 1945-11-18
Gender: male
Family Political Engagement: Father: D.A Rajapaksa, Sons: Namal, Brother: Chamal
Education
School: Richmond College, Galle, Nalanda College, Colombo
School 2: Thurstan College, Colombo
Undergraduate: Sri Lanka Law College
Postgraduate:
Terms in parliament
(n/a) to present
Icon_slfreedomparty-4d010dc958944cb63951b283227ca902 Sri Lanka Freedom Party (SLFP), UPFA,
No data available

SOCIAL MEDIA

Subscribe for Manthri.lk

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.