සිංහල தமிழ் English
Medium_manjula

Sudath Manjula

Member of Parliament (MP)

Icon_1

Sri Lanka Podujana Peramuna (SLPP), from the Kegalle district

363131120 sudath_manjula@parliament.lk

SUMMARY

#163

Overall Rank

#99

Party Rank

12

Times

Participated in parliament

6

Topics

Topics participated in

TOPICS PARTICIPATION

ACTIVITIES

Hansard code & date Method of contribution Topic Page number
282-03 (2021-03-23) Adjournment Motion - Oral Contribution Page 77
281-09 (2021-02-11) Adjournment Motion - Oral Contribution Page 79
281-07 (2021-02-09) Adjournment Motion - Oral Contribution Page 80
281-03 (2021-01-07) Adjournment Motion - Oral Contribution Page 92
280-12 (2020-12-05) Petitions
Page 7
280-12 (2020-12-05) Petitions
Page 7
280-08 (2020-12-01) Bill / Regulation / Order /Resolution - Debate Oral Contribution Page 76
280-05 (2020-11-27) Petitions
Page 6
280-03 (2020-11-25) Adjournment Motion - Oral Contribution Page 90
280-02 (2020-11-24) Bill / Regulation / Order /Resolution - Debate Oral Contribution Page 54

Latest 50 activities are shown here.


Biography

Personal
Date Of Birth: 1972-10-12
Gender: male
Education
School:
Undergraduate:
Postgraduate:
Terms in parliament
2020-08-20 to present
Icon_1 Sri Lanka Podujana Peramuna (SLPP),
Contact
Telephone: 363131120
Email: sudath_manjula@parliament.lk
Website:

SOCIAL MEDIA

Subscribe for Manthri.lk

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.